Following the initial teaser last month, the full line-up of next month’s Glastonbury Festival has been announced.

 

[box type=”info” fontsize=”10″ radius=”3″]PYRAMID STAGE
FRIDAY
FOO FIGHTERS 21:15 – 23:45
FLORENCE & THE MACHINE 19:15 – 20:25
MOTÖRHEAD 17:30 – 18:30
MARY J. BLIGE 16:00 – 17:00
ALABAMA SHAKES 14:30 – 15:30
JAMES BAY 13:00 – 14:00
CHRONIXX 12:00 – 12:40
MICHAEL CLARK COMPANY 11:00 – 11:30

SATURDAY
KANYE WEST 22:15 – 23:45
PHARRELL WILLIAMS 20:00 – 21:15
PALOMA FAITH 18:15 – 19:15
BURT BACHARACH 16:30 – 17:30
GEORGE EZRA 15:00 – 16:00
THE WATERBOYS 13:30 – 14:30
COURTNEY BARNETT 12:10 – 13:00
THE UNTHANKS WITH CHARLES HAZLEWOOD & HIS ORCHESTRA 11:00 – 11:45

SUNDAY
THE WHO 21:45 – 23:15
PAUL WELLER 19:30 – 20:45
ALT-J 17:45 – 18:45
LIONEL RICHIE 16:00 – 17:15
PATTI SMITH 14:15 – 15:15
HOZIER 13:00 – 13:45
SONGHOY BLUES 12:00 – 12:40
BURTLE SILVER BAND 11:00 – 11:40
[/box]

[box type=”info” fontsize=”10″ radius=”3″]OTHER STAGE
FRIDAY
RUDIMENTAL 22:30 – 23:45
MARK RONSON 21:00 – 22:00
COURTEENERS 19:30 – 20:30
THE VACCINES 18:00 – 19:00
JUNGLE 16:30 – 17:30
CATFISH AND THE BOTTLEMEN 15:00 – 16:00
EVERYTHING EVERYTHING 13:50 – 14:30
THE CRIBS 12:30 – 13:20
SPECIAL GUESTS 11:00 – 12:00

SATURDAY
DEADMAU5 22:30 – 23:45
BEN HOWARD 20:40 – 21:55
THE MACCABEES 19:05 – 20:05
CLEAN BANDIT 17:35 – 18:35
ELLA EYRE 16:05 – 17:05
YOUNG FATHERS 14:45 – 15:45
AZEALIA BANKS 13:20 – 14:15
FRANK TURNER 12:00 – 12:50
SWIM DEEP 11:00 – 11:40

SUNDAY
THE CHEMICAL BROTHERS 21:45 – 23:15
JAMIE T 20:15 – 21:15
BELLE AND SEBASTIAN 18:45 – 19:45
FUTURE ISLANDS 17:15 – 18:15
TWIN ATLANTIC 15:45 – 16:45
PALMA VIOLETS 14:15 – 15:15
ADAM COHEN 13:00 – 13:50
SOAK 12:00 – 12:40
RIVAL SONS 11:00 – 11:40
[/box]

[ad id=”26862″]

[box type=”info” fontsize=”10″ radius=”3″]WEST HOLTS
FRIDAY
HOT CHIP 22:15 – 23:45
CARIBOU 20:30 – 21:30
RUN THE JEWELS 19:00 – 20:00
THE GASLAMP KILLER EXPERIENCE 17:30 – 18:30
KASAI ALLSTARS 16:00 – 17:00
MARCOS VALLE 14:30 – 15:30
DORIAN CONCEPT 13:00 – 14:00
THE CAMBODIAN SPACE PROJECT 11:30 – 12:30

SATURDAY
THE MOTHERSHIP RETURNS: GEORGE CLINTON, PARLIAMENT, FUNKADELIC & THE FAMILY STONE 21:45 – 23:45
TODD TERJE & THE OLSENS 20:00 – 21:00
VINTAGE TROUBLE 18:30 – 19:30
GREGORY PORTER 17:00 – 18:00
SOIL & PIMP SESSIONS 15:30 – 16:30
SINKANE 14:00 – 15:00
JANE WEAVER 12:30 – 13:30
K.O.G & THE ZONGO BRIGADE 11:00 – 12:00

SUNDAY
FLYING LOTUS 22:00 – 23:15
FKA TWIGS 20:30 – 21:30
ROY AYERS 19:00 – 20:00
STEEL PULSE 17:30 – 18:30
CUMBIA ALL STARS 16:00 – 17:00
HIATUS KAIYOTE 14:30 – 15:30
IBIBIO SOUND MACHINE 13:00 – 14:00
FLAMINGODS 11:30 – 12:30
[/box]

[ad id=”26862″]

[box type=”info” fontsize=”10″ radius=”3″]THE PARK STAGE
FRIDAY
SUPER FURRY ANIMALS 23:00 – 00:15
JAMIE XX 21:30 – 22:30
SHARON VAN ETTEN 20:00 – 21:00
WOLF ALICE 18:30 – 19:30
BENJAMIN BOOKER 17:00 – 18:00
GLASS ANIMALS 15:30 – 16:30
SHLOMO & THE VOCAL ORCHESTRA 14:15 – 15:00
KING GIZZARD & THE LIZARD WIZARD 13:00 – 13:45
PUSSY RIOT IN CONVERSATION 12:00 – 12:40
RHODES 11:00 – 11:40

SATURDAY
JON HOPKINS 23:00 – 00:15
SPIRITUALIZED 21:30 – 22:30
MAVIS STAPLES 20:00 – 21:00
FATHER JOHN MISTY 18:30 – 19:30
KATE TEMPEST 17:00 – 18:00
GAZ COOMBES 15:30 – 16:30
GIANT SAND 14:10 – 15:00
IBEYI 01:00 – 01:45
EAVES 12:00 – 12:40
FLO MORRISSEY 11:00 – 11:40

SUNDAY
RYAN ADAMS 22:30 – 23:45
GOAT 21:00 – 22:15
THE FALL 19:30 – 20:30
PERFUME GENIUS 18:00 – 19:00
FAT WHITE FAMILY 16:30 – 17:30
THE STAVES 15:10 – 16:00
RAE MORRIS 14:00 – 14:45
JACK GARRATT 13:00 – 13:40
DENAI MOORE 12:00 – 12:40
RAG’ N’ BONE MAN 11:00 – 11:40
[/box]

[ad id=”26862″]

[box type=”info” fontsize=”10″ radius=”3″]JOHN PEEL STAGE
FRIDAY
ENTER SHIKARI 22:45 – 23:45
MODESTEP 21:15 – 22:15
SBTRKT 19:45 – 20:45
CIRCA WAVES 18:25 – 19:20
PEACE 17:00 – 18:00
CHET FAKER 16:00 – 16:40
THE DISTRICTS 15:00 – 15:40
LEON BRIDGES 14:00 – 14:40
RAINY BOY SLEEP 13:00 – 13:40
HINDS 12:00 – 12:40
WEAVES 11:00 – 11:40

SATURDAY
SUEDE 22:35 – 23:45
LA ROUX 21:05 – 22:05
DEATH FROM ABOVE 1979 19:35 – 20:35
JESSIE WARE 18:15 – 19:10
YEARS AND YEARS 17:00 – 17:50
THE POP GROUP 16:00 – 16:40
SLEAFORD MODS 15:00 – 15:40
SLAVES 14:00 – 14:40
COASTS 13:00 – 13:40
SUNSET SONS 12:00 – 12:40
ISACC LEE-KRONICK 11:00 – 11:40

SUNDAY
FFS (FRANZ FERDINAND & SPARKS) 22:05 – 23:15
DEATHCAB FOR CUTIE 20:35 – 21:35
LIANNE LA HAVAS 19:05 – 20:05
CHARLI XCX 17:50 – 18:35
DJANGO DJANGO 16:40 – 17:30
ALVVAYS 15:40 – 16:20
PRIDES 14:40 – 15:20
SAINT RAYMOND 13:40 – 14:20
MINI MANSIONS 12:40 – 13:20
GENGAHR 11:40 – 12:20
LUCY KITCHEN 11:00 – 11:20
[/box]

For all other stages, head to Glastonbury’s official website, here.

Glastonbury 2015 linup full

**STORY DEVELOPING**

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.